Kosmodisk ile sırtınız size
minnettar olacak!

Kosmodisk

Çağrı Merkezi

0216 528 11 20

  • Sepetiniz boş
X

Kosmodisk

E-bülten:
Ücretsiz bültenimize abone olarak, her ay sırt ve bel sorunlarınızdan kurtulmaya yönelik ipuçları elde edebilirsiniz.

Kosmodisk ürünleri, omurga ağrısı, bel ağrısı ve boyun ağrısı azaltıcı.

YENİ: Kosmodisk ailesine katılın, ücretsiz bir e-kitap kazanın:

Yatakta ıstırahat yerine,koşun, bisiklete binin ya da yürüyün!

Onayla
En Genel Bel Kemiği Rahatsızlıkları
En Genel Bel Kemiği Rahatsızlıkları

Yaşlanan bel kemiğimiz!

En genel bel kemiği rahatsızlıkları

Hızla geçen zaman, geçmişte yaşanan sakatlanma ve rahatsızlıklar, sağlıksız yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklar; tüm bu etmenler siz ve dolayısıyla bel kemiğiniz yaşlandıkça ortaya çıkması muhtemel sorunlarda rol oynayabilir.

Bel kemiğiniz de, vücudunuzun geri kalanı gibi, yaşlanma sürecinde payına düşeni alır.
Bel kemiğinizin eski esneklik ve gücünü yitirmesiyle, ciddi sırt ve bel ağrılarına neden olabilecek disk bozuklukları, lumbar kanal darlığı ve spondilolistezis vakalarının yaşanması muhtemeldir.


1. Disk bozuklukları

Bel kemiğinin alt kısmında görülen en genel rahatsızlıklardan biri disk bozukluğu ya da osteoartrittir. Yaşlandıkça, bel kemiği üzerindeki diskler kuruyarak şok emme özelliklerini yitirmeye başlarlar. Bu durum diskin yüksekliğinin azalması ve sertleşmiş diskin omurga kanalına doğru çıkıntı yapması ile sonuçlanır. Bunun yanında, belkemiğimizi oluşturan kemik ve bağ dokular da esnekliklerini yitirir. Yaşlanma sürecinde disk bozuklukları normal bir durumdur ve aslında bir sorun teşkil etmez. Problem, disklerin sıkışarak yakınlardaki kök sinirlere ya da omuriliğe baskı uygulaması sonucunda oluşur.

2. Lumbar kanal darlığı

Yaşlanma sürecinde bel kemiğinde yaşanması muhtemel bir diğer rahatsızlık da lumbar kanal darlığıdır. Yaşlandıkça, diskler daha az süngerimsi ve daha az sıvı dolu bir hale gelirler. Bu rahatsızlığın oluşması için omurilik ve kök sinirlere ev sahipliği yapan kanalın daralması gerekir. Bu kanalın daralması ise tek bir sinir kümesinin değil tüm omuriliğin üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Lumbar kanal darlığı vakalarında hastalar genellikle halsizlik, bacaklarda ağrı, belde şiddetli ağrılar, yürürken ya da ayakta dururken bacak ve kalçalarda iğnelenme hissi yaşar. Lumbar kanal darlığı genellikle 50 yaşının üzerinde görülen bir rahatsızlıktır.

3. Spondilolistezis ( Bel Kayması )

Bel kemiğimizdeki omurların dizilişinin bozulması birinin kayması ya da omurların sağa ya da sola yaslanması sonucu omurganın etrafındaki sinir ve dokular zarar görür bu durum spondilolistezis (bel kayması ) olarak adlandırılır. Bu rahatsızlığın gelişim sürecinde, bel kemiğindeki omurlardan biri, kendisine bitişik durumdaki bir diğer omurla oluşturduğu hattan ayrılır. Diğer belkemiği rahatsızlıkları gibi, normal tedavi süreçleri olumlu sonuç verebilir ve kök sinirlerden biri ciddi bir hasar almadıkça çekilen ağrılar çok şiddet kazanmaz.

Aklımızdan çıkarmamamız gereken en önemli nokta, çektiğiniz sırt ve bel ağrısına göre belirlenecek birçok farklı tedavi olanağının seçenek dahilinde olduğudur. Uzman bir hekime ya da fizyoterapiste başvurarak size en uygun tedavi sürecini belirleyebilirsiniz.

Sırt Bakımı

Sırt Problemlerinin Nedenleri


Yaralanma ve sakatlanmalar haricinde sırt sızılarının sebepleri, genelde modern bir yaşam tarzının getirdiği alışkanlıklardır. Sırt sızısı vakalarının sadece% 5'i artrit, osteoporoz gibi çeşitli hastalıkların sonucu olmaktadır.

devamını oku


Stres ve Sigara, Sırt Sorunlarına Yol Açıyor


Stresli bir yaşam süren yirmili yaşlardaki insanlar, hiç farkında olmadıkları bir şekilde, otuzlarında yaşayacakları kronik sırt sorunlarına davetiye çıkarıyor olabilir.

devamını oku


Sırt problemlerini Egzersiz Yaparak Yenin!


Sırt sızılarından kurtulmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biri, hafif egzersizlerle sırt kaslarını çalıştırmaktır. Sırt sızılarında yoğunlaşılması gereken üç ayrı egzersiz türü bulunur.

devamını oku


Hamilelikte Sıkça Rastlanan Sırt ve Bel Sorunları


Bel sızlaması, gebelikte çok sık rastlanan bir durumdur. Bu makalede, gebelik süresince ortaya çıkan sızı tiplerinden bahsedeceğiz.

devamını oku


Sırtınız Nasıl Çalışır?


Omurganızı dikkate alıp ihmal etmezseniz, sırtınızın incinmesini önleyebilir ve bu gibi problemlerle karşılaşınca neler yapabileceğinizi öngörebilirsiniz.

devamını oku


Sırt Problemleri İçin Tüyolar 2


EV İÇİN İPUÇLARI: Çoğumuz zaman içinde sırt sorunları çekeriz. Omurganızın düz olmadığını farketmişsinizdir. Bütün sırtlar aynı şekilde değildir ama hepsi S biçimlidir; ense kökünde ve alt sırt bölgesinde birer boşluk vardır. Yaptığınız iş ne olursa olsun, bu doğal kıvrımları korumaya çalışmalısınız.

devamını oku


Sırt Problemleri İçin Tüyolar 1


İŞYERİ İÇİN İPUÇLARI : Sırt tutulması ne kadar yaygındır? Çalışma yaşındaki yetişkinlerin %60-80’i zaman içinde sırt sızlamasından şikayetçi olurlar. Sırt problemleri çok yaygındır ve çalışma performansını etkileyebilir ancak, akut sızı krizleri hızla geçer.Çoğu kişi sızılarına rağmen çalışmaya devam edebilir.

devamını oku


Aktif Sırt Bakımı


Sırt sorunları uzmanları, sırt sızlaması çeken kişilerin aktif bir hayat sürdürmelerinin çok faydalı olabileceği konusunda aynı fikirdedirler. Vücutlarımız aktif olmak üzere tasarlanmıştır ve sırtınız da birçok aktivite ve egzersize uygundur.

devamını oku


Vücut Duruşu & Sırt-Bel Ağrısı Bölüm - 2


Birçok insan doğru vücut duruşunun ne denli önemli olduğunu biliyor olsa da, gene de günümüzde en çok ihmal edilen konulardan birisidir. Doğru vücut duruşu aşırı yorgunluğu, baş ağrılarını, göz yorgunluğunu ve kronik kas gerginliğini engeller.

devamını oku


Vücut Duruşu & Sırt-Bel Ağrısı Bölüm-1


Doğru vücut duruşu, sırtımızdaki girift yapıyı sağlıklı bir durumda tutmak ve sırt-bel ağrılarını engellemek, kesmek ya da hafifletmek açısından kritik önem taşımaktadır.

devamını oku


Bilgisayar karşısında sağlıklı bir vücut duruşu


İşiniz nedeniyle bilgisayar karşısında uzun saatler geçiriyorsanız ve vücut duruşunuz yanlışsa, bu durum boyun, sırt, kollar, bacaklar, hatta ayaklarda ciddi ağrılara neden olabilir.

devamını oku


Vücut duruşunun düzeltilmesi


Kötü bir vücut duruşunuz olduğunu fark edip düzeltmek için girişimde bulunmanız, sırt ve bel ağrılarına yönelik önlem almak ya da ağrıları kesmek açısından önemlidir. Aşağıda daha düzgün bir vücut duruşu için yapabileceğiniz şeyleri bir araya getirdik.

devamını oku


Egzersiz Sonrası Ağrı!


Kas ağrılarıyla nasıl başedeceğinizi, bu yorucu faaliyete ne şekilde devam edeceğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman uygulaması çok kolay ipuçlarımıza mutlaka kulak verin.

devamını oku


Doğru Yatak Seçimi


Her yıl dünya çapında ki insanların %40’ı sırt ağrısıyla karşı karşıya kalıyor. Bu şanssız insanlardan biri olmanız halinde doğru yatak seçimi problemlerinizin veya acılarınızın giderilmesinde hayati bir rol oynayacaktır. Doğru yatağı seçmeniz de yardımcı olabilecek bazı ipuçları burada;

devamını oku


Banyo için öneriler


Gündelik işlerimizi yapış şeklimizi, sırt ve belimize zarar vermeyecek farklı yöntemlerle gerçekleştirebiliriz. Ve unutmayın: ev işlerini tek bir güne sıkıştımak zorunda değilsiniz. İşleri bütün haftaya yayın!

devamını oku


Çalışırken Bel Ağrılarını Engellemenin Yolları


İşiniz gereği uzun saatler boyunca ayakta kalmak zorundaysanız, gün sonunda bel ağrısı çekme olasılığınız yükselir. İş hayatında bel ağrısına neden olan etmenlerin başında ağır yük kaldırma-taşıma gelir.

devamını oku


Bel Ağrısı Belirtileri


Çok genel bir rahatsızlık türü olduğundan dolayı, çoğu zaman çektiğimiz bel ağrılarını kafamıza takmaz, ağrılar geçene dek idare ederiz. Aşağıda, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı gerektiren altı ciddi belirtiyi listeleyeceğiz.

devamını oku


Sırt/Bel Ağrısı Üzerine Gerçekler Ve Rakamlar


Sırt/bel ağrısı çeken insanların sayısı, okul çağına gelen çocuklardan başlayıp 35-55 yaş arası yetişkinlere ulaşana dek, yaş ilerledikçe artıyor. Akut ve kronik sırt ağrılarını çok basit birkaç önlemle olabildiğince azaltmak mümkün.

devamını oku


Araba Sürerken Rahatsız mısınız?


Araba sürerken rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Uzun yolculuklar, vücudumuza uygun olmayan otomobiller, stres, arka koltukta kavga eden çocuklar ve susmak bilmeyen cep telefonları, araba sürerken duyduğumuz rahatsızlık ve yorgunluğun nedenlerinden yalnızca birkaçı.

devamını oku


Herkes için Yüzme


Yüzme yaş ya da form düzeyinden bağımsız, herkesin yapabileceği mükemmel bir spordur. Tek ihtiyacınız olan mayonuzu ve havlunuzu alıp, en yakındaki havuza gitmek.

devamını oku


Sırt / Bel Ağrılarını Engellemenin Yolları


Sırt ve bel ağrıları öylesine hızlı bir şekilde hayatımıza girer ki, neyi yanlış yaptığımızı anlayacak fırsatımız bile olmaz. Aşağıda sırt ve bel ağrıları hayatınızı zorlaştırmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz.

devamını oku


Gündelik Egzersizler


Gündelik işlerinizle ilgilenirken de egzersiz yapabilirsiniz – hem de ekstra zaman harcamadan! Bu egzersizlerin hayatınızda yaratacağı farklılıkları çok kısa sürede hissedeceksiniz.

devamını oku


Rahat Oturma Pozisyonu


Saatler boyunca bir sandalyede oturmanın sırt, bel ve boyun ağrılarına neden olması ya da varolan ağrıları daha da şiddetlendirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bunun nedeni, sabit bir pozisyonda uzun süre oturmanın, sırt, bel ve boyun bölgesiyle birlikte, kollar ve bacaklara binen yükü ve dolayısıyla gerginliği arttırmasıdır. Ancak asıl sorun, sırt kasları ve omurga disklerine binen yüktür.

devamını oku


Bağışıklık Sisteminizi Koruyun!


Bağışıklık sisteminizi iyi eğitilmiş, donanımlı bir ordu olarak düşünebilirsiniz. Bu sistem vücudunuza izinsiz giren virüs gibi kaçakları saptayarak, vücudunuz zarar görmeden onları yok etmek için çalışır.

devamını oku


Kendinize bir egzersiz arkadaşı edinin


Egzersizleriniz esnasında yalnızca vücudunuzu hareket ettirdiğinizi ancak tam olarak doğru şeyi yapmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Egzersize harcadığınız zaman ve çabanın karşılığında tam olarak fayda sağlayamadığınızdan mı endişelisiniz? O halde size bir önerimiz olacak.

devamını oku


Bel Ağrıları Üzerine Genel Bilgi


Yapılan araştırmalar, her 100 insandan 85’inin hayatlarının bir noktasında sırt ve bel ağrısı çektiğini göstermektedir. Her yıl yetişkinlerin %45’i bu sıkıntıyı çekiyor.

devamını oku


Sırt Ve Bel Ağrısı Mitleri


Sırt ve bel ağrılarının nedenleri ve tedavileri konusunda yanlış bilinen çok fazla şey bulunmakta. Maalesef bu yanlış anlaşılmalar gereksiz ölçüde endişeye, tedirginliğe, hatta sırt ve bel ağrılarının daha da ağırlaşmasına neden olan gereksiz davranışlara yol açıyor.

devamını oku


Boyun / Omurga Travması


Özellikle ciddi trafik kazalarında yaşanan ani çarpışmalar sonucunda, boynun aşırı zorlanması ile sinir ya da yumuşak dokularda görülen sıkışma-zedelenmeler önemli sorunlara yol açabilir.

devamını oku


Sırt Sağlığı Konusunda Yapılan En Genel 5 Hata


Sırt ve bel sağlığımız konusunda neler yapılması gerektiğine dair halizhazırda çok fazla konuşma dönüyor. Biz ise bu makalede konuya bir başka açıdan yaklaşarak, kaçınmamız gereken en genel 5 hatadan söz edeceğiz.

devamını oku


Sırt Ve Bel Ağrıları Çekiyorsanız Yapmanız Gereken 9 Şey


Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle sırt ve bel ağrılarınızdan kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Aşağıda yapmanız gereken 9 şeyden bahsediyoruz.

devamını oku


Sahte Kosmodisk mağdurları


Kosmodisk Ürünleri
Kosmodisk Ayak Bileği Desteği
Fiyatı: 44,90 TL

Satın al!
Kosmodisk Classic Set
Fiyatı: 119,00 TL
Satın al!
KOSMODISK PRESTIGE® Araç Sırt Destek Kiti
Fiyatı: 85,00 TL
Satın al!

| Tüm hakları saklıdır © 2011 Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

| Müşteri Hizmetleri | Telefon: 0 216 528 11 20 | info@kosmodisk.com.tr |

| KOSMODISK International

| Kosmodisk, Studio Moderna Slovenya-AB tarafından üretilmiştir. Studio Moderna d.o.o. Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenia

| Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. Dudullu Organize San. Bölg. 4. Cadde No:4 34776 Ümraniye / İstanbul.Top Shop | Dormeo | Delimano | Walkmaxx | Kosmodisk