Kosmodisk ile sırtınız size
minnettar olacak!

Kosmodisk

Çağrı Merkezi

0216 528 11 20

 • Sepetiniz boş
X

Kosmodisk

E-bülten:
Ücretsiz bültenimize abone olarak, her ay sırt ve bel sorunlarınızdan kurtulmaya yönelik ipuçları elde edebilirsiniz.

Kosmodisk ürünleri, omurga ağrısı, bel ağrısı ve boyun ağrısı azaltıcı.

YENİ: Kosmodisk ailesine katılın, ücretsiz bir e-kitap kazanın:

Yatakta ıstırahat yerine,koşun, bisiklete binin ya da yürüyün!

Onayla
Sırt Problemlerinin Nedenleri
Sırt Problemlerinin Nedenleri

Yaralanma ve sakatlanmalar haricinde sırt sızılarının sebepleri, genelde modern bir yaşam tarzının getirdiği alışkanlıklardır:

 • Genel ofis işleri,
 • Yanlış pozisyonda oturmak veya uyumak
 • Fast food yemekler,
 • Hareketsizlik,
 • Kilo alma,
 • Stres,

ve daha fazlası.

Sırt sızısı vakalarının sadece% 5'i artrit, osteoporoz gibi çeşitli hastalıkların sonucu olmaktadır.

Sırtın fonksiyonel yapısı; on iki omur, arkada faset eklemleri, omurlar arasındaki önde disk denen yastıkçılar ve arka tarafta deliklerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden dolayı boyun ve bel omurga hareketlerine göre daha azdır.

Sırt sızısının belirtileri hissedildiğinde atılacak en kötü adım, şiddetlenirse hallederim, demektir. Doğrudan hayatınızı kısıtlayan sızıları hisseder hissetmez üstüne gitmeli ve ertelememelisiniz.

İlk belirtiyi hissettiğinizde bir ortopedist veya fizyoterapistle görüşmeli, önlemlerinizi almalı, destekleyici aparatlar kullanmalısınız.

Sırt sızılarının nedeni, sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda “C” harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır.

Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden sızı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta ağır kaldırma sonucunda klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada sızılar yaratarak dayanılmaz sızılar çekmemize sebep olur. Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırırız.

Sızılardan kurtulmak için nerelere başvurmalıyız?

 • İlk olarak sızımızın nedeni belirlenmelidir. Sızının boynumuzdan mı sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımızın mı olduğu tespit edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta sızı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor) sonra da MR BT ve direkt grafik incelemeleri ile konur. EMG de bize yardımcı olur.
 • Sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler (bu merhemleri iyice yedirerek sürdükten sonra mutlaka en az on dakika ütüyle ısıtılmış havlu sıcak su torbası veya saç kurutma makinasıyla sıcak uygulanmalıdır) kullanılır ama sadece ilaç tedavisi yeterli değildir. Mutlaka fizik tedavi veya alternatifi (masaj manipulasyon nöral terapi akupunktur soft lazer) uygulanmalıdır. Fibrozitler teker teker tespit edilip yok edilmelidir.
 • Fizik tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda radikal değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatristin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.
 • Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egsersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egsersizdir. Güneş deniz sıcak kum kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.
 • Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt sızısı riskini azaltır. Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek, dikkat etmemiz gereken unsurlardandır.
 • Unutulmamalıdır ki, keyifliyken yapacağımız ters hareketlerden bir sıkıntı doğmaz ama stresliyken yapacağımız her ters hareket sağlığımızı ciddi olarak etkiler.

Kosmodisk sızılarınızı azaltma konusunda size yardımcı olabilir.

Kosmodisk, omurgamızın şeklini doğru şekilde almış olan, omurlara değecek nodüllerden oluşan bir aparattır. Omurgamızı kasların oluşturduğu bir sütun gibi düşünürsek, Kosmodisk hem doğru duruşu destekler, hem de sinir uçlarına temas ettiğinde kasları ısıtır ve masaj etkisi yapar.

Eğer kaslar sertleşmiş, çeşitli nedenlerle daha katı hale gelmişse, omurlara giden sinirler uyarıldıkça ve kaslar ısınmaya başladıkça hareket kısıtlaması zamanla azalır.

Spor eskiden bir keyifken eziyete mi dönüştü? Günlük aktiviteler gözünüzde mi büyüyor?

Şimdi sızı olmadan ve sınırlama olmaksızın canlı bir hayata başlayabilirsiniz.

KOSMODISK CLASSIC SET, kan dolaşımını kolaylaştırarak yorgun kasların ısınmasına, yumuşamasına ve rahatlamasına dolayısıyla sızıların azalmasına yardımcı olur. KOSMODISK® ,

 • klinik olarak test edilmiştir,
 • sırt sızılarında yüksek oranda düzelme sağlar,
 • özgün sistemi sayesinde her vücuda kolayca ayarlanabilir,
 • kıyafetle beraber giyime elverişlidir,
 • kan dolaşımını kolaylaştırarak yorgun kasların ısınmasına, yumuşamasına ve rahatlamasına dolayısıyla sızıların azalmasına yardımcı olur

KOSMODISK KLASİK SET, sırt için olan uzun kısım ve bel için yapılmış olan kısa kısımla beraber pamuklu saklama çantası ve egzersiz kitabından oluşan etkin ve kullanıcı dostu bir settir.

Sırt Bakımı

Stres ve Sigara, Sırt Sorunlarına Yol Açıyor


Stresli bir yaşam süren yirmili yaşlardaki insanlar, hiç farkında olmadıkları bir şekilde, otuzlarında yaşayacakları kronik sırt sorunlarına davetiye çıkarıyor olabilir.

devamını oku


Sırt problemlerini Egzersiz Yaparak Yenin!


Sırt sızılarından kurtulmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biri, hafif egzersizlerle sırt kaslarını çalıştırmaktır. Sırt sızılarında yoğunlaşılması gereken üç ayrı egzersiz türü bulunur.

devamını oku


Hamilelikte Sıkça Rastlanan Sırt ve Bel Sorunları


Bel sızlaması, gebelikte çok sık rastlanan bir durumdur. Bu makalede, gebelik süresince ortaya çıkan sızı tiplerinden bahsedeceğiz.

devamını oku


Sırtınız Nasıl Çalışır?


Omurganızı dikkate alıp ihmal etmezseniz, sırtınızın incinmesini önleyebilir ve bu gibi problemlerle karşılaşınca neler yapabileceğinizi öngörebilirsiniz.

devamını oku


Sırt Problemleri İçin Tüyolar 2


EV İÇİN İPUÇLARI: Çoğumuz zaman içinde sırt sorunları çekeriz. Omurganızın düz olmadığını farketmişsinizdir. Bütün sırtlar aynı şekilde değildir ama hepsi S biçimlidir; ense kökünde ve alt sırt bölgesinde birer boşluk vardır. Yaptığınız iş ne olursa olsun, bu doğal kıvrımları korumaya çalışmalısınız.

devamını oku


Sırt Problemleri İçin Tüyolar 1


İŞYERİ İÇİN İPUÇLARI : Sırt tutulması ne kadar yaygındır? Çalışma yaşındaki yetişkinlerin %60-80’i zaman içinde sırt sızlamasından şikayetçi olurlar. Sırt problemleri çok yaygındır ve çalışma performansını etkileyebilir ancak, akut sızı krizleri hızla geçer.Çoğu kişi sızılarına rağmen çalışmaya devam edebilir.

devamını oku


Aktif Sırt Bakımı


Sırt sorunları uzmanları, sırt sızlaması çeken kişilerin aktif bir hayat sürdürmelerinin çok faydalı olabileceği konusunda aynı fikirdedirler. Vücutlarımız aktif olmak üzere tasarlanmıştır ve sırtınız da birçok aktivite ve egzersize uygundur.

devamını oku


Vücut Duruşu & Sırt-Bel Ağrısı Bölüm - 2


Birçok insan doğru vücut duruşunun ne denli önemli olduğunu biliyor olsa da, gene de günümüzde en çok ihmal edilen konulardan birisidir. Doğru vücut duruşu aşırı yorgunluğu, baş ağrılarını, göz yorgunluğunu ve kronik kas gerginliğini engeller.

devamını oku


Vücut Duruşu & Sırt-Bel Ağrısı Bölüm-1


Doğru vücut duruşu, sırtımızdaki girift yapıyı sağlıklı bir durumda tutmak ve sırt-bel ağrılarını engellemek, kesmek ya da hafifletmek açısından kritik önem taşımaktadır.

devamını oku


Bilgisayar karşısında sağlıklı bir vücut duruşu


İşiniz nedeniyle bilgisayar karşısında uzun saatler geçiriyorsanız ve vücut duruşunuz yanlışsa, bu durum boyun, sırt, kollar, bacaklar, hatta ayaklarda ciddi ağrılara neden olabilir.

devamını oku


Vücut duruşunun düzeltilmesi


Kötü bir vücut duruşunuz olduğunu fark edip düzeltmek için girişimde bulunmanız, sırt ve bel ağrılarına yönelik önlem almak ya da ağrıları kesmek açısından önemlidir. Aşağıda daha düzgün bir vücut duruşu için yapabileceğiniz şeyleri bir araya getirdik.

devamını oku


Egzersiz Sonrası Ağrı!


Kas ağrılarıyla nasıl başedeceğinizi, bu yorucu faaliyete ne şekilde devam edeceğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman uygulaması çok kolay ipuçlarımıza mutlaka kulak verin.

devamını oku


Doğru Yatak Seçimi


Her yıl dünya çapında ki insanların %40’ı sırt ağrısıyla karşı karşıya kalıyor. Bu şanssız insanlardan biri olmanız halinde doğru yatak seçimi problemlerinizin veya acılarınızın giderilmesinde hayati bir rol oynayacaktır. Doğru yatağı seçmeniz de yardımcı olabilecek bazı ipuçları burada;

devamını oku


Banyo için öneriler


Gündelik işlerimizi yapış şeklimizi, sırt ve belimize zarar vermeyecek farklı yöntemlerle gerçekleştirebiliriz. Ve unutmayın: ev işlerini tek bir güne sıkıştımak zorunda değilsiniz. İşleri bütün haftaya yayın!

devamını oku


Çalışırken Bel Ağrılarını Engellemenin Yolları


İşiniz gereği uzun saatler boyunca ayakta kalmak zorundaysanız, gün sonunda bel ağrısı çekme olasılığınız yükselir. İş hayatında bel ağrısına neden olan etmenlerin başında ağır yük kaldırma-taşıma gelir.

devamını oku


Bel Ağrısı Belirtileri


Çok genel bir rahatsızlık türü olduğundan dolayı, çoğu zaman çektiğimiz bel ağrılarını kafamıza takmaz, ağrılar geçene dek idare ederiz. Aşağıda, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı gerektiren altı ciddi belirtiyi listeleyeceğiz.

devamını oku


Sırt/Bel Ağrısı Üzerine Gerçekler Ve Rakamlar


Sırt/bel ağrısı çeken insanların sayısı, okul çağına gelen çocuklardan başlayıp 35-55 yaş arası yetişkinlere ulaşana dek, yaş ilerledikçe artıyor. Akut ve kronik sırt ağrılarını çok basit birkaç önlemle olabildiğince azaltmak mümkün.

devamını oku


Araba Sürerken Rahatsız mısınız?


Araba sürerken rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Uzun yolculuklar, vücudumuza uygun olmayan otomobiller, stres, arka koltukta kavga eden çocuklar ve susmak bilmeyen cep telefonları, araba sürerken duyduğumuz rahatsızlık ve yorgunluğun nedenlerinden yalnızca birkaçı.

devamını oku


Herkes için Yüzme


Yüzme yaş ya da form düzeyinden bağımsız, herkesin yapabileceği mükemmel bir spordur. Tek ihtiyacınız olan mayonuzu ve havlunuzu alıp, en yakındaki havuza gitmek.

devamını oku


Sırt / Bel Ağrılarını Engellemenin Yolları


Sırt ve bel ağrıları öylesine hızlı bir şekilde hayatımıza girer ki, neyi yanlış yaptığımızı anlayacak fırsatımız bile olmaz. Aşağıda sırt ve bel ağrıları hayatınızı zorlaştırmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz.

devamını oku


Gündelik Egzersizler


Gündelik işlerinizle ilgilenirken de egzersiz yapabilirsiniz – hem de ekstra zaman harcamadan! Bu egzersizlerin hayatınızda yaratacağı farklılıkları çok kısa sürede hissedeceksiniz.

devamını oku


Rahat Oturma Pozisyonu


Saatler boyunca bir sandalyede oturmanın sırt, bel ve boyun ağrılarına neden olması ya da varolan ağrıları daha da şiddetlendirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bunun nedeni, sabit bir pozisyonda uzun süre oturmanın, sırt, bel ve boyun bölgesiyle birlikte, kollar ve bacaklara binen yükü ve dolayısıyla gerginliği arttırmasıdır. Ancak asıl sorun, sırt kasları ve omurga disklerine binen yüktür.

devamını oku


Bağışıklık Sisteminizi Koruyun!


Bağışıklık sisteminizi iyi eğitilmiş, donanımlı bir ordu olarak düşünebilirsiniz. Bu sistem vücudunuza izinsiz giren virüs gibi kaçakları saptayarak, vücudunuz zarar görmeden onları yok etmek için çalışır.

devamını oku


Kendinize bir egzersiz arkadaşı edinin


Egzersizleriniz esnasında yalnızca vücudunuzu hareket ettirdiğinizi ancak tam olarak doğru şeyi yapmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Egzersize harcadığınız zaman ve çabanın karşılığında tam olarak fayda sağlayamadığınızdan mı endişelisiniz? O halde size bir önerimiz olacak.

devamını oku


Bel Ağrıları Üzerine Genel Bilgi


Yapılan araştırmalar, her 100 insandan 85’inin hayatlarının bir noktasında sırt ve bel ağrısı çektiğini göstermektedir. Her yıl yetişkinlerin %45’i bu sıkıntıyı çekiyor.

devamını oku


Sırt Ve Bel Ağrısı Mitleri


Sırt ve bel ağrılarının nedenleri ve tedavileri konusunda yanlış bilinen çok fazla şey bulunmakta. Maalesef bu yanlış anlaşılmalar gereksiz ölçüde endişeye, tedirginliğe, hatta sırt ve bel ağrılarının daha da ağırlaşmasına neden olan gereksiz davranışlara yol açıyor.

devamını oku


Boyun / Omurga Travması


Özellikle ciddi trafik kazalarında yaşanan ani çarpışmalar sonucunda, boynun aşırı zorlanması ile sinir ya da yumuşak dokularda görülen sıkışma-zedelenmeler önemli sorunlara yol açabilir.

devamını oku


En Genel Bel Kemiği Rahatsızlıkları


Hızla geçen zaman, geçmişte yaşanan sakatlanma ve rahatsızlıklar, sağlıksız yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklar; tüm bu etmenler siz ve dolayısıyla belkemiğiniz yaşlandıkça ortaya çıkması muhtemel sorunlarda rol oynayabilir.

devamını oku


Sırt Sağlığı Konusunda Yapılan En Genel 5 Hata


Sırt ve bel sağlığımız konusunda neler yapılması gerektiğine dair halizhazırda çok fazla konuşma dönüyor. Biz ise bu makalede konuya bir başka açıdan yaklaşarak, kaçınmamız gereken en genel 5 hatadan söz edeceğiz.

devamını oku


Sırt Ve Bel Ağrıları Çekiyorsanız Yapmanız Gereken 9 Şey


Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle sırt ve bel ağrılarınızdan kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Aşağıda yapmanız gereken 9 şeyden bahsediyoruz.

devamını oku


Sahte Kosmodisk mağdurları


Kosmodisk Ürünleri
Kosmodisk Ayak Bileği Desteği
Fiyatı: 44,90 TL

Satın al!
Kosmodisk Classic Set
Fiyatı: 119,00 TL
Satın al!
KOSMODISK PRESTIGE® Araç Sırt Destek Kiti
Fiyatı: 85,00 TL
Satın al!

| Tüm hakları saklıdır © 2011 Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

| Müşteri Hizmetleri | Telefon: 0 216 528 11 20 | info@kosmodisk.com.tr |

| KOSMODISK International

| Kosmodisk, Studio Moderna Slovenya-AB tarafından üretilmiştir. Studio Moderna d.o.o. Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenia

| Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. Dudullu Organize San. Bölg. 4. Cadde No:4 34776 Ümraniye / İstanbul.Top Shop | Dormeo | Delimano | Walkmaxx | Kosmodisk