Kosmodisk ile sırtınız size
minnettar olacak!

Kosmodisk

Çağrı Merkezi

0216 528 11 20

 • Sepetiniz boş
X

Kosmodisk

E-bülten:
Ücretsiz bültenimize abone olarak, her ay sırt ve bel sorunlarınızdan kurtulmaya yönelik ipuçları elde edebilirsiniz.

Kosmodisk ürünleri, omurga ağrısı, bel ağrısı ve boyun ağrısı azaltıcı.

YENİ: Kosmodisk ailesine katılın, ücretsiz bir e-kitap kazanın:

Yatakta ıstırahat yerine,koşun, bisiklete binin ya da yürüyün!

Onayla
Tavsiyeler

TOMAŽ POPIT, elle terapi alanında uzman fizyoterapist

Tomaž Popit, 10 yıldan uzun bir süredir fizyoterapist olarak çalışmaktadır. Bu süre içinde, pek çok atlete eşlik ederek dünyayı gezmiş ve bir çok Dünya Şampiyonasına ve Olimpiyat Oyunlarına (1992 ve 1994’te biatlon takımıyla; 1998 ve 2002’de ise erkek kayak takımıyla) katılmıştır. Son yıllarda ise, profesyonel spor dünyasında önemli bir yeri olan elle terapi konusunu araştırmaya başlamıştır.

BELKEMİĞİ – Omurlar Arası Diskler
DİZ - Menisküs ve Çapraz Bağlar
DİZ – Kıkırdak Aşınması
ALT SIRT – Karıncalanma & Omurga Sinirlerinin Blokajı
ALT SIRT– Vücut Duruşu ve Egzersizler
ALT SIRT & BOYUN – ABC Paketleri
LUMBAR LORDOZ
PSORİYATİK ARTRİT
ELLER - Raynaud Sendromu
ELLER - Karıncalanma

BELKEMİĞİ – Omurlar Arası Diskler

Soru:

30 yaşındayım ve hemen hemen üç yıldır sırtımla ilgili problemlerim var. Röntgen sonuçlarıma bakan ortopedistim, alt sırt bölgesindeki disklerimin bir tanesinde aşınma tespit etti. Çok spor yapan bir kişiyim, özellikle yürüyüş, bisiklet ve kayak gibi sporlar, ama son zamanlarda bunları yaparken ara ara sorunlar yaşamaya başladım. Özellikle öne doğru eğilirken sırtım sızlıyor. Bir süre ayakta kalırsam veya düz zeminde yavaş yavaş yürürsem (mesela alışveriş yaparken) sızlama oluyor.Sorunlarımı dindirmek için Kosmodisk Classic’i kullanıyorum ve işe yarıyor ancak beni endişelendiren, durumumun daha da kötüleşmesini önlemek için ne yapmam gerektiğini bilmemek. Masajın faydası olur mu?

Cevap (Tomaž Popit):

Röntgende yumuşak dokuları görme olanağı yoktur ve omurlar arası disk de yumuşak bir dokudur. Aşınan diskler sadece MR (manyetik rezonans) ve CT (bilgisayarlı tomografi) ile tespit edilebilir.Durum kötüleşirse, MR veya CT tarama testi yaptırmanızı öneririm.

Öne doğru eğilirken oluşan sırt sızlaması oldukça yaygın rastlanan bir durumdur, çoğunlukla omurgayı destekleyen kasların zayıflamasından kaynaklanır. Sırt kası egzersizlerine başlamanızı ve düzenli devam etmenizi tavsiye ederim, aksi halde durum daha da kötüleşebilir.

Gerilimi azaltmak için, bacaklarınızı yukarı asmayı deneyebilirsiniz çünkü bu pozisyon, diskler üzerindeki yükü azaltır ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Masaj uzmanları, semptomların nedenini saptayabilir ve gerekirse diski veya omuru doğru yerine oturtarak belkemiği sinirlerinde oluşan blokajı ortadan kaldırabilirler.

Başa Dön

DİZ - menisküs, çapraz bağlar

Soru:

Dizimde sorunlar var. Yürürken, koşarken veya kayak yaparken, sağ dizime keskin bir sızlama giriyor. En çok da çömeldiğimde acıyor. Doktora gitmek istemiyorum bu yüzden size danışıyorum. Masaj veya elle terapi uzmanına gitmemi önerir misiniz?

Cevap (Tomaž Popit):

Eğer sızlama ortada, diz kapağının altındaysa, ve bu noktada takılma, kıtırdama hissediyorsanız, eklem kapsülünde sorun var demektir. yani olması gerektiği kadar yumuşak değil anlamındadır.

Sızlama yanlardaysa ki, çömelince sızladığını belirttiğinize göre büyük ihtimalle yanlardadır, o zaman menisküs içerden sıkışıyordur. Menisküs hasarını ancak bir ortopedist, masaj veya elle terapi uzmanı tespit edebilir.

Ancak eğer, sorun dizinizin içindeyse, o zaman bağlar hasar görmüş demektir. Bağlar tamamen yırtılmamışsa, dizi destekleyen kasları güçlendirmek gerekir.

Sızınızın başka nedenleri de olabilir ki bunların bir ortopedist veya fizyoterapist tarafından incelenmesi gerekir. Bir çok problem fizyoterapist veya masaj uzmanının müdahalesiyle ve uygun egzersizleri yaparak çözülebilir ancak ciddi yaralanmalarda ameliyat olmanız gerekebilir.

Başa Dön

DİZ – Kıkırdak Aşınması

Soru: 35 yaşındayım, tenis oynarım, çeşitli sporlar yaparım. Fakat dizlerimde sorun var. Son yıllarda, sağ dizim gittikçe daha sık sızlamaya başladı. Doktorlar kıkırdağın aşındığını ve menisküsün hasar gördüğünü söylüyorlar. Lütfen bana, menisküs ve kıkırdağın ne işe yaradığını ve sızlamanın nedenini söyleyebilir misiniz?

Cevap (Tomaž Popit):

Menisküs: Dizin içinde, eklemin her iki parçasının yanında yer alan, hilal biçimli bir kıkırdak vardır. Meniskler kaval kemiğine bağlıdır ve kalça kemiğindeki eklem yumrularının kayabileceği iki adet oyuk oluşturur.

Meniskler, oldukça dayanıklı ama aynı zamanda da esnek, lifli kıkırdaklardan oluşur. Şok emici görev yaparlar ve kanla beslendikçe kıkırdağı da besleyerek kendi kendini yenileme becerisini arttırırlar. Genç insanlarda ve atletlerdeki menisküs hasarı genellikle çarpmalardan kaynaklanır. Meniskler, özellikle çarpmalarda ve dizin dönmesi durumlarında zarar görebilir.

Menisküs genellikle öndeki çapraz bağlarla birlikte hasar görür. Yaşlı insanlarda ve atletlerdeki menisküs hasarı günlük hayat içindeki hareketlerden kaynaklanır – dizin kırılması, çömelme veya koşma gibi dize yük binen durumlarda. Menisklerin diz ekleminde önemli bir rolü vardır ancak kendilerini yenileyemedikleri zaman, yapılarındaki bir çok faydalı özelliği kaybederler. Menisküs yırtılmalarından dolayı sızlama veya başka sorunlar ortaya çıkıyorsa, ameliyat gerekebilir.


Kıkırdak: Tamamen organik maddeden oluştuğu için kıkırdak dokusu kemik yapısından daha yumuşak ve daha esnektir. Kemik ve kıkırdak dokuları vücudumuzun iskeletini oluşturur. Baskılara dayanıklıdırlar ve belli bir ölçüde de esnektirler.

Üç tip kıkırdak vardır:

 1. şeffaf kıkırdak (eklem yüzeylerinde),
 2. lifli kıkırdak (meniskler, omular arası diskler) ve
 3. elastik kıkırdak (kulakçık).

Kulakçık kıkırdağı, eklemlerin yüzeylerini kaplayan ve oldukça kompleks, canlı bir dokudur. Görevi, kemik eklemlerinin hareket etmesi için yumuşak yüzeyler sunmaktır. Diğer bir deyişle, çok ince bir şok emici görevi görür. Beş katmandan oluşur ve her bir katmanın yapısı ve biyomekanik özellikleri farklıdır. Kulakçık kıkırdağı, mekanik şok yaralanmalarda, yıpranma veya yırtılma gibi ilerleme gösteren mekanik dejenerasyonlarda hasar görebilir.

Kulakçık kıkırdağı doğrudan kanla beslenmez, bu nedenle kendi kendini yenileme şansı çok azdır. Kulakçık kıkırdağının katmanları yok olmaya devam eder ve altındaki kemik, günlük gerilmeler ve aktiviteler karşısında korumasız kalır ve sonuçta da osteoartrit ortaya çıkar. Kulakçık kıkırdağı hasarının ilk belirtileri, şişme ve çok şiddetli olmayan sızıdır. Sonra ise eklem sertliği, sınırlı esneklik ve eklem sızısı izleyebilir.

Başa Dön

ALT SIRT – Karıncalanma & Omurga Sinirlerinin Blokajı

Soru:

25 yaşındayım ve bir süredir sırtımın alt tarafında sızlamalar oluyor. Doktorlar egzersiz ve fiziksel aktivite öneriyorlar ama durumum gittikçe kötüleşiyor. Yaklaşık dört yıldır, bacak bacak üstüne atmak veya kollarımı başımın üzerine kaldırmak gibi oldukça sıradan pozisyonlarda bile bir karıncalanma hissetmeye başladım. Biraz iyileşir gibi olmuştu ama şimdi, sırtımın alt tarafında sızı var, bacaklarımı çok ağırlaşmış ve gergin hissediyorum ve her iki topuğumda da yakıcı bir sızı var. Bunun nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim?

Cevap (Tomaž Popit):

Problemleriniz muhtemelen omurganızdaki blokajdan kaynaklanıyor. Omurlar arası diskler yerinden oynamış ve omur sinirlerine baskı yapıyor olabilir. Bu da, eklemlerde karıncalanma ve hissizliğe neden olur.

Alt eklemlerin uçlarındaki karıncalanma hissi, bel ve sakrum bölgesindeki bir diskin yerinden kaymasıyla oluşur. Özel hareketler ve egzersizlerle disklerinizin doğru hizaya gelmesi için, masaj veya elle terapi uzmanına başvurmalısınız. Fiziksel aktivite ve sırt kaslarını güçlendirme egzersizleri ancak omurganızdaki blokaj ortadan kalktıktan sonra yapılmalıdır. Bu egzersizlerle, kaslarınızı ve bağlarınızı güçlendirebilir, omurganıza doğru bir duruş kazandırabilir ve disklerinizin hizasını koruyabilirsiniz.

Başa Dön

ALT SIRT– Vücut Duruşu ve Egzersizler

Soru:

32 yaşındayım ve ilkokuldan beri sırt problemleri yaşıyorum. O zamanlar fizyoterapi ve diadinamik terapisi görüyordum. O zamandan bu yana ve hatta geçen yıla kadar, sadece uzun süre ve hareket etmeden ayakta kaldığımda şikayetlerim oluyordu. Bir yıl önce işe arabayla gitmeye başladım – tek yönde 35 km – ve işte de çoğunlukla bilgisayar başında oturuyorum. Sırtımın alt tarafında sızlama oluyor. En kötü sızı ise sabah yataktan kalkınca ve işte masamdan kalktığımda oluyor. Bu gibi durumlarda en iyi gelen şey iyice öne doğru eğilmek. Bisiklete binmenin sırtı nasıl etkilediğini söyler misiniz çünkü ben yıllarca dağ bisikleti yaptım, ve özellikle tırmanışlarda sırtımın alt tarafında sızı oluyor.

Cevap (Tomaž Popit):

Alt sırt bölgenizde sızlamanın ortaya çıktığı pozisyonlara bakılırsa, bilgisayar başındaki duruşunuzun yanlış olduğunu söyleyebilirim. Sandalyenizin boyunu masanıza uygun yüksekliğe ayarlamalısınız. Vücudunuzun tamamı bilgisayara dönük olmalıdır, sadece başınız veya vücudunuzun yarısı değil. Monitör, klavye vücudunuzla dik açı oluşturmalıdır. Dik oturun ve sandalyede “kaykılmayın”. Çalışırken sık sık ayağa kalın ve esneyin. Böylece sabahları sızı ve yorgunluk hissetmezsiniz.

Ensede, sırtınızın alt tarafında veya başka bölgedeki sızılar ve tutulmalar, yatağınızın veya uyuma şeklinizin yanlış olduğunu da gösterir. Vücut dinlenemeyince kaslar gerilir ve sızı oluşur. Yatak şilteniz eskidiyse, yeni bir şilte almanızı öneririm çünkü, insan günün üçte birini uyuyarak geçirir. En azından ilk iş olarak, şiltenizi arada sırada ters yüz edebilirsiniz. Şilteler vücut ağırlığı altında zamanla ezilir ve yatınca bu çukura kayarız. Bu çukur gözlerimizin görebileceği bir ezilme değildir.

İleri doğru eğilerek rahatlıyor olmanız, sırt kaslarınızın yorgun olduğunu gösterir. Eğilince esnemiş olursunuz ve böylece kaslarınız rahatlar. Karın ve sırt kaslarını güçlendiren ve rahatlatan basit egzersizleri yapmanızı öneririm.

BİSİKLET yaparken iki şeye dikkat etmek gerekir: gidonun ve selenin doğru yüksekliğe ayarlanması ve rüzgarın yönü. Tırmanışlarda sırt kaslarının aşırı gerilmesinden dolayı problemler ortaya çıkabilir. Ya, sele ve gidonun yüksekliğini doğru ayarlamamışsınızdır ya da zorlu tırmanışlar yapmaktasınızdır ve kaslarınız bu yükü kaldıramamaktadır. Tırmanıştayken ayakta pedal çevirmek bu durumu daha da zorlaştırır. Yokuş aşağı pedal çevirirken ise tam tersi geçerlidir. O zaman ayakta pedal çevirmelisiniz, özellikle de bozuk arazide gidiyorsanız.

Özetle, karın ve sırt kaslarınızı güçlendirin, dik oturun ve böylece herşeyin hızla daha iyiye gittiğini göreceksiniz.

Başa Dön

ALT SIRT & BOYUN – ABC termo paketler

Soru:

Beş yıl önce, L1, L2, L3 ve L4 omurlarımı incittim. Bu kazadan sonra, bir süre elle terapi uzmanına gittim. Duruşumda değişme olduğunu farkettim. Sırtımın alt tarafında ve boynumda problemler var. Fizyoterapinin faydası olmuyor. Sorunlu bölgeler üzerinde arada bir termo paketler kullanıyorum, bu konuda ne önerirsiniz?

Cevap (Tomaž Popit):

Geçirdiğiniz kazayı daha detaylı tanımlamanız gerekir. Kırık mıydı, ezilme mi, yoksa çatlak mıydı? Bu kazanın duruşunuzu değiştirmemesi gerekirdi ama yine de daha fazla bilgi edinmem gerekir.

ABC termo paketler faydalıdır çünkü sorunlu bölgeyi ısıtır ve kan dolaşımını hızlandırır. Yaşadığınız sorunların, yanlış veya zorlamalı duruştan kaynaklandığını zannediyorum. Sandalyede oturarak mı çalışıyorsunuz? Bir masaj uzmanına danışmanızı tavsiye ederim ancak ona kaza geçirdiğinizi belirtin. Ayrıca fiziksel aktivite ve sırt egzersizleri yapmanız da gerekebilir.

Başa Dön

LUMBAR LORDOZ

Soru:

22 yaşındayım ve sırtımın alt tarafında dört kez çok şiddetli sızlama hissettim. Röntgen çektirmek için doktora gittiğimde, ileri derecede lumbar lordoz teşhisi kondu. Hala spor salonuna gitmeye devam edebilir miyim çünkü spor yapmayı çok seviyorum? Ne tür önlemler almalıyım ve neden kaçınmalıyım? Durum daha da kötüleşir mi?

Cevap. (Tomaž Popit):

Teşhis edilen bu rahatsızlık – lumbar lordoz – size fazla sorun yaratmaz. Hatta bazı araştırmalara göre ileri derecede lumbar lordozu olan kişilerde fıtık problemi yaşanmamaktadır ve daha önde oluştuğu için, yanlarda veya arkada oluşan fıtık gibi büyük sorunlara neden olmamaktadır.

Bununla beraber, lumbar lordoz dışında başka bir probleminiz de olabilir. Spor salonunda egzersiz yapmanızı tavsiye ederim ancak, sırtınızın alt tarafına fazla yüklenmemeye gayret edin. Sırt üstü yapılan egzersizlerde, bacaklarınızın sıradan aşağı sarkmamasına dikkat edin çünkü bu konum lumbar lordozu daha da zorlar.

Örneğin, ağırlık kaldırırken, sırtınızın alt tarafını rahatlatmak için bacaklarınızı dizlerden kırın. Sırtın alt tarafı olabildiğince düz durmalıdır ve zorlanmamalıdır. Sizde pelvik kayma olabilir, bu yüzden kalça kaslarınızı germelisiniz çünkü büyük ihtimalle sizde iliopsoas kısalması da olabilir. Ön ve arka kaslarınızı dengelemek için sırt kaslarınızı da güçlendirmeniz gerekir.

Egzersizlerinizi doğru yaparsanız, durumunuz kötüleşmez. Fitness hocanıza danışın ve ona problemlerinizi tam olarak anlatın ki, size doğru tavsiyelerde bulunabilsin.

Başa Dön

PSORİYATİK ARTRİT

Soru:

İki yıldır psoriyatik artrit çekiyorum. Öğrenmek istediğim, bu bir hastalık mıdır, durdurulabilir mi, iyileştirilebilir mi? Methotrexate haplardan alıyorum. Haplara rağmen durum daha da kötüleşir mi, ne kadar kötüye gidebilir?

Cevap (Tomaž Popit):

Psoriyatik artrit, eklemleri ve cildi etkileyen bir enflamatuar artrit türüdür. Sedef hastasi olanların yaklaşık %10’unu etkisi altına alır. Sedef (psoriyasis), kızarmalara, kaşınmalara ve cilt kurumasına, el tırnaklarının bozulmasına ve eklemlerde şişmelere neden olan enflemetuar bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık genellikle el ve ayak parmaklarının en uçtaki eklemlerinde, el bileğinde, dizlerde veya ayak bileklerinde ve hatta belkemiğinde ortaya çıkar. Hastalık, eklemler şişmeye ve sızlamaya başlamadan aylar ve hatta yıllar önce gelişmeye başlar.

Psoriyatik artrit çok hızlı da gelişebilir. Genellikle 30-50 yaş arasındaki kişileri etkisi altına alır. Vakaların %15’inde psoriyatik artrit, semptomlarından önce gelişir. Nedeni bilinmemektedir ancak gelişimi, genetik faktörlere, bağışıklık sistemine, enfeksiyonlara ve psikolojik traumalara bağlı olarak etkilenebilir. Sedef hastalığı olan kişilerin çocuklarında görülme ihtimali üç kat fazladır. Hangi eklemi tuttuğuna, simetrisine ve yoğunluğuna göre değişen beş çeşit psoriyatik artrit vardır. Doğru tedaviyi uygulayabilmek için, özelliklerini bilmek gerekir.

Psoriyatik artrit genellikle hafif bir hastalıktır. Tamamen tedavi edilememekle beraber, doğru ilaçlarla sızı, eklemlerdeki sertlik ve derideki semptomlar hafifletilebilir. Kronik bir hastalıktır ama çok ciddi bir artrit türü değildir. Cildi ve eklemleri etkiler ama iç organları etkilemez. Tedavinin yan etkileri hastalığın kendisinden daha ciddi olabilir.

Tedavi:

 1. Non-steroid antienflamatuar ilaçlar, sızı ve enflamasyonu uzun vadeli olarak dindirir
 2. Kortikosteroidler doğrudan etki altındaki eklemlere enjeksiyon yoluyla uygulanır.
 3. Antiromatizmal haplar hastalığın seyrini yavaşlatır ve non-steroid antienflamatuar ilaçlardan daha güçlü etkiye sahiptir, ancak onlardan daha yavaş etki eder.
 4. Egzersiz ve günlük hareketler.
 5. Su terapisi (havuzda egzersiz).
 6. Sıcak ve ılık kompres terapisi.
 7. Ortosis (düzleştirici ekipman).
 8. Ameliyat.

Methotrexate’ların en sık görülen yan etkileri, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, iştah kaybı ve ishaldir. Bunlar ortaya çıkarsa, doktorunuza danışmalısınız. Uzun süreli kullanımlarda, akciğerler ve karaciğer hasar görebilir. Öksürme başlarsa veya nefes darlığı veya ateş ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza danışmalısınız.

Bu ilaçları kullanırken, alkol almak yasaktır. Methotrexate’ın birkaç yıl kullanılmasından sonra, ilacın karaciğeriniz üzerindeki etkilerini anlamak için bir karaciğer biyopsisi yapılmalıdır. Methotrexate’a başlamadan önce, laboratuar testleri yapılmalı ve akciğer röntgeni çekilmelidir. Tedavinin ilk yılından sonra ise kan tahlili yapılmalıdır. Yan etkiler genellikle ilacın kullanımına son verilmesine veya dozajın azaltılmasına neden olur. Doktorunuza danışmanızı öneririm.

Yan etkiler ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza gidin ve laboratuar testlerini yaptırın. Ayrıca bir homeopatiste ve akupunktur uzmanına da danışmanızı öneririm çünkü bu alternatif metotlar psoriyatik artrit tedavisinde faydalı olabilir. Maalesef, sizin durumunuzda hastalığın ne kadar hızla ve hangi dereceye kadar ilerleyeceğini tahmin etmek imkansız.

Başa Dön

ELLER - Raynaud Sendromu

Soru:

Ellerimde bir problem var. Hava ne zaman biraz soğusa veya soğuk suya sokunca, parmaklarım soğuyor, sertleşiyor ve hissizleşiyor. Bana Raynaud sendromu teşhisi kondu. Bunu bana açıklayabilir misiniz? Masaj veya doğal tedavilerin faydası dokunabilir mi?

Cevap (Tomaž Popit):

Raynaud sendromu, periferik damarların fonksiyonel bozukluğudur ve ileri derecede damar büzülmesi kaynaklı bozukluklar grubuna girer. Normal fizyolojik koşullarda, soğukla temas edince, damarlar büzüşür ve ısı yayılımı azalır. Bu bozuklukla, sinirlerin axon uçları çok hassaslaşır. Isıdaki az bir düşüş bile güçlü bir kasılmaya ve küçük damarların kapanmasına neden olur.

Bu tür durumlar çok hızlı gerçekleşir ve bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar sürebilir. Bir veya bir kaç parmağı etkileyebileceği gibi, parmakların sadece bazı kısımlarını da etkileyebilir. Cilt soluklaşır, morarır ve kızarır. Atak sonrası etki altındaki kısım normalden daha pembe veya mor olabilir.

Raynaud sendromu görülen hastalarda, özellikle bağlayıcı dokularda oluşan hastalıklarla ilgili ise (romatizmal artrit, lupus gibi), el ve ayak parmaklarının derisinde kalıcı değişiklikler olabilir. Cilt pürüzsüz, sıkı, ince ve parlak bir hal alabilir. Parmak uçlarında ufak ama sızılı yaralar çıkabilir.

Bu bozukluk bazı kimyasallar ve ilaçlarla tetiklenebilir – bazı antihipertansiyon ilaçları veya ergotamine (migren tedavisi) veya vibrasyon yaratan aletlerin ve ekipmanların kullanımı gibi. Atakların nasıl önlenebileceğini muhtemelen doktorunuz da açıklamıştır.

Diğer terapilerle ilgili olarak – omurganın boyun kısmına yapılan masaj veya başka manipulasyonlar, ellerdeki, ayaklardaki ve parmaklardaki kan dolaşımını hızlandırabilir. Dolayısıyla faydalı olabilir. Homeopati, akupunktur, elle basınç uygulama, doğal terapiler gibi alternatif metotlar da faydalı olabilir.

Su terapisi, terapik masaj ve banyolardan da faydalanabilirsiniz. Nikotin, kafein, doğum kontrol hapları ve zayıflama ilaçlarını bırakmalısınız. Suyla çalışırken, içinde pamuk yüzey bulunan eldivenler kullanın ve bunların içine de ayrıca ince pamuklu eldivenler giyin. Bol sıvı için ve kan dolaşımını hızlandıran gıdalar tüketin (kivi, kiraz, şeftali, acı biber, zencefil, biber, siyah soya). Dişi ginseng (angelica sinensis) gibi Çin baharatları ve GİNGKO özü de faydalıdır.

Başa Dön

ELLER - Karıncalanma

Soru:

Ellerimde bir problem var. Bilgisayarla çok fazla çalışıyorum ve son bir ay içinde parmaklarımda karıncalanmalar başladı. Ayrıca ellerimdeki hassasiyet de azaldı. Ne yapmalıyım? Fizyoterapiye gittim ama herhangi bir iyileşme olmadı. Doktorlar ameliyat öneriyorlar ama bu beni korkutuyor. Ne tavsiye edersiniz?

Cevap (Tomaž Popit):

Bir ortopedist veya nöroloğa başvurmanız gerekir. Hangi bölgedeki hangi sinir grubunun ve ne dereceye kadar hasar gördüğünün belirlenmesi gerekir.

Problem boyun bölgesinde de olabilir, dirsekte veya el bileğinde de (karpal sendromu). Sizin durumunuzda, muhtemel karpal sendromudur. Bu gibi vakalar, eğer durum çok ciddi değilse ve gerçekten ameliyata gerek yoksa, elle terapi uzmanları tarafından başarıyla çözülebilir.

Ameliyat seçeneğine her zaman başvurabileceğiniz için, öncelikle bir masaj uzmanına danışmanızı öneririm çünkü bu seçeneğiniz ameliyattan sonra olmayacaktır.

Başa Dön

Sahte Kosmodisk mağdurları


Kosmodisk Ürünleri
KOSMODISK PRESTIGE® Araç Sırt Destek Kiti
Fiyatı: 85,00 TL
Satın al!
Kosmodiskin Tavsiyesi T-shirt
Fiyatı: 14,90 TL
Satın al!

| Tüm hakları saklıdır © 2011 Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

| Müşteri Hizmetleri | Telefon: 0 216 528 11 20 | info@kosmodisk.com.tr |

| KOSMODISK International

| Kosmodisk, Studio Moderna Slovenya-AB tarafından üretilmiştir. Studio Moderna d.o.o. Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenia

| Studio Moderna Turizm Yayıncılık Matbaa Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. Dudullu Organize San. Bölg. 4. Cadde No:4 34776 Ümraniye / İstanbul.Top Shop | Dormeo | Delimano | Walkmaxx | Kosmodisk